Зміни у системі аспірантури в Україні на 2025 рік
У 2025 році в Україні відбудеться зменшення кількості бюджетних місць для аспірантів. Також вперше буде впроваджено систему електронних кабінетів для вступників на цей рівень освіти.
Про це заявив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький під час брифінгу в "Медіацентрі Україна".
За його словами, у 2025 році кількість бюджетних місць для аспірантів може скласти близько п'яти тисяч, що є на дві тисячі менше, ніж у минулому році.
"Ми очікуємо, що цього року буде близько п'яти тисяч місць в аспірантурі, але точні цифри поки що невідомі. Перевагу отримає інженерна та природничо-наукова спеціальності, адже саме в цих галузях нам потрібні кваліфіковані фахівці", - зазначив він.
Скорочення бюджетних місць пов'язане з тим, що минулорічна кількість була "надмірною".
Він вважає, що збільшений інтерес до аспірантури викликаний можливістю отримати відстрочку від військової служби, а не справжнім бажанням навчатися.
"Цьогоріч ми очікуємо зниження ажіотажу. Ми прагнемо, щоб місце в аспірантурі мали лише ті, хто дійсно хоче займатися науковою діяльністю та розробкою нових ідей", - додав він.
Михайло Винницький також зазначив, що правило, згідно з яким на бюджетній основі в аспірантурі навчатимуться лише студенти денної форми, залишиться незмінним. Абітурієнти, які бажають навчатися заочно чи вечірньо, зможуть вступити лише на платній основі.
Нагадаємо, після 2022 року в Україні різко зросла кількість бажаючих вступити до аспірантури, зокрема зросла частка чоловіків призовного віку.
Того року МОН змінило правила вступу, і навчання на денній формі стало можливим лише за державним замовленням, при цьому кількість бюджетних місць була подвоєна.
Відомство вважає, що підвищення прохідного балу до аспірантури в 2024 році дозволило "відсіяти" значну кількість абітурієнтів призовного віку.
Однак через велику кількість вступників в Україні планується запровадження державного заліку для аспірантів.