Нові правила моніторингу викидів в Україні
Кабінет Міністрів України затвердив нову постанову, що стосується онлайн-моніторингу викидів. Як зазначається у повідомленні Міністерства економіки, новий підхід дозволяє операторам установок передавати дані, які отримуються з автоматизованих систем, безпосередньо до міністерства та Державної екологічної інспекції.
Нововведення поширюється на:
- операторів установок, які мають інтегровані екологічні дозволи та зобов'язані встановлювати обладнання для моніторингу викидів;
- операторів, які добровільно впровадили такі системи.
"Оператори зобов'язані реєструвати свої автоматизовані системи вимірювання в електронному вигляді через єдину екологічну платформу "ЕкоСистема". Передача результатів моніторингу викидів в реальному часі буде автоматизована через API Мінекономіки, що інтегрується в платформу", - повідомили в міністерстві.
Цей крок забезпечить державі покращення системи екологічного контролю та виконання міжнародних зобов'язань, бізнесу - зменшить ризики непорозумінь з контролюючими органами, а громадськості - надасть доступ до екологічної інформації про рівень промислових викидів.
Нагадаємо, що з початку 2025 року підприємства сплатили майже 3 млрд грн екологічного податку, що на 0,9% більше, ніж у минулому році. У 2024 році сума сплати становила 2,942 млрд грн.
Довідка: Екологічний податок є обов'язковим платежем, що сплачується з обсягів викидів, скидів і розміщення відходів у навколишньому середовищі.
Згідно з даними Greenpeace, минулого року викиди парникових газів, пов'язані з виробництвом напівпровідників для штучного інтелекту, зросли більш ніж у чотири рази: споживання енергії для виробництва чипів зросло на 351%, а викиди - на 357%.